Літературними стежками

Запорізького району

Степ широкий

Степ широкий, вільним духом вкрита вся земля.

Рідний край єдиним рухом з’єднує поля.

Запороги- наша сила, сила козаків

З нього вільна Україна нас єднає всіх.

Приспів:

Гей! Запороги — це наш край,

Україна — нас усіх з’єднай.

Гей! Наші славні козаки

Запоріжжя слава навіки.

(уривок з гімну Запорізького району)

Щасливі ми, що народилися і живемо на такій мальовничій українській землі- Запоріжжі. Любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати. Не знаючи історії рідної землі, не можна бути справжнім громадянином, бо саме з глибини віків приходить до нас розуміння тернистого й непростого шляху наших пращурів, усвідомлення свого місця в історії рідного краю.

Славна й героїчна запорізька земля... Скількох героїв вона народила й виплекала! Від безстрашних козаків до сучасних героїв АТО. Художники, вчені, спортсмени, політики, актори й співаки-ось перелік професій наших земляків, які уславилися далеко за межами запорізької землі. Запорізький район має славну історію. Тут глибоко проймаєшся духом повноводного Дніпра, настояним на степових травах повітрям козацької вольниці, захоплюєшся безкраїми золотими хлібними масивами... Наша земля народжувала героїв і геніїв, покоління працьовитих людей, чиї здобутки навіки в історії району, області та України.

У нашому квесті ми спробуємо познайомитися з найбільш відомими письменниками Запорізького району, що проживають по обидва боки Дніпра. З талановитими й непересічними людьми, які своєю творчістю уславили наш край.

Ви не тільки дізнаєтеся цікаву інформацію з літератури рідного краю, а ознайомитеся з пам`ятками й цікавими місцями Запорізького району. Отримаєте нові знання не тільки з літератури, а й історії, географії, музики. Хочеться сподіватися, що ваша мандрівка рідним краєм буде для вас не тільки цікавою, а й пізнавальною і спонукає вас до творчого пошуку і активного вивчення з історії Запоріжжя.

Відправляючись в подорож, ознайомтеся з цікавою інформацією про Запорізький район.

Запорізький район розташований на півночі області. Це приміський район, без районного центру, роз’єднаний на дві частини річкою Дніпро та містом Запоріжжя. Район утворений 4 січня 1965 року. До того також існував у 1923–1930 і 1939–1945 роках (до січня 1926 мав назву Вознесенський, потім — Хортицький, а в 1929–1930 мав статус німецького національного).

На території 1,5 тис. кв. км у 70 населених пунктах проживають 56,0 тисяч чоловік. На правому березі Дніпра район межує з Дніпропетровською областю, а на лівому – з Вільнянським, Оріхівським і Василівським районами Запорізької області. Дніпро, одна з найбільших рік Європи, перетинає район з півночі на південь та має приток – ріку Конку. На півдні територія омивається водами Каховського водосховища. Адміністративно-територіально район поділяється на 3 селищні ради і 16 сільських рад, які об'єднують 71 населених пунктів та підпорядковані Запорізькій районній раді. Адміністративний центр — місто Запоріжжя, яке є містом обласного значення та не входить до складу району.

Запорізький район багатий на історичні та археологічні пам'ятки. Історичні пам'ятки свідчать, що селища Балабине, Кушугум, Малокатеринівка, села Лукашеве, Григорівка були засновані у XVIII столітті козаками Запорозької Січі або на місці їх зимівників. Після розгрому Запорозької Січі землі, які належали козакам, Катерина ІІ подарувала своїм рідним, вельможам і фаворитам. Так, Григорію Потьомкіну у 1781 році подарувала 140 тис. десятин землі. Біля двох річок, які впадають у Дніпро, з'явилися два села, названі на честь Катерини ІІ та Григорія – Любимівка та Новогригорівка (сучасна територія центру Запорізького району).

Пам`ятник воїнам-автомобілістам

Другої світової війни селище Балабине

Савур-могила

село Григорівка

Панське озеро село Григорівка

Розумівські плавні

Будинок-музей менонітів село Ручаївка

Замок Вальмана Нижня Хортиця

Водоспад на Мокрій Московці

село Івано-Ганнівка

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

село Володимирівське