Інтегрований урок читання «Казка двері відчиняє.» та основ здоров’я «Харчування та здоров’я»
Автор: Шевчик Лариса Олександрівна, вчитель початкових класів Тарасівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Херсонської області
Тема уроку: Відчиняє двері казка.
Харчування та здоров’я.
Мета уроку: поглиблювати знання учнів про казку; формувати соціальну комунікативну компетентність; розвивати навички діалогічного мовлення; удосконалювати техніку читання учнів, використовуючи різні види роботи над текстом; збагачувати активний словниковий запас; учити правильно висловлювати власні думки; виховувати любов до народної творчості, слухняність, ввічливість.
Ознайомити з правилами повноцінного харчування; навчити вибирати корисну для здоровя їжу; виховувати естетичний смак, дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку: інтегрований.
Обладнання: картки для розширення кута зору ілюстрації до казки малюнки головних героїв до казки, картки для складання приказки .
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель: Добрий день, діти. Сьогодні у нас надзвичайний урок. На нашому уроці присутні гості. Давайте їх привітаємо.
(Учень читає слова-привітання).
Добрий день, вам люди добрі!
Радо всі ми вас вітаємо,
Щастя і здоров`я вам бажаємо!
А ще він буде незвичайний тим, що будуть поєднанні два уроки в один: літературне читання та основи здоров’я.
Учитель:
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голови вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, посміхніться,
Веселіше подивіться.
Налаштування.
Учитель: Діти, погляньте один на одного, посміхніться,
доторкніться долоньками, побажайте успіхів. Із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, ми і розпочнемо урок читання.
ІІ. Мовленнєва розминка.
1.Вправи для розвитку артикуляційного апарату.
- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені . Тому ми повинні постійно їх тренувати.
Тренуємо легені
1)Вправа «Кулька».
У кого найбільша кулька (імітують надування кульки).
2)«Кульбабка»
- повільно подути, щоб парашутики кульбабки легенько розлетілися.
3)«Свіча»
- 3 рази уявно загасити полум'я свічі.
4)Читання піраміди слів на розширення кута зору.
Каз ка
Каз кар
Каз очка
Каз кова
5) Робота над чистомовкою.
-Пригадаємо відомі нам казочки за допомогою чистомовки:
Ла-ла-ла – ваша мати …(прийшла).
Ідь-ідь-ідь – в рукавичку вліз … (ведмідь).
Ить-ить-ить – в Лиски в животі … (бурчить).
Ок-ок-ок – ій назустріч … (колобок).
Ля-ля-ля – пригостила … (журавля).
ІІІ. Актуалізація опорних знань про казку
- Як називається розділ, який ми вивчаємо? (українські народні казки)
- Чому вони так називаються, хто є автором цих казок? (український народ)
- Хто є улюбленими героями українських казок? (зайчики-побігайчики, лисички-сестрички, вовчики-братики, їжачки, ведмеді та інші тварини)
- Про що найчастіше розповідається в казках? (одвічна боротьба добра і зла)
2. Вправа «Асоціативний кущ».
Які асоціації виникають у вас, коли ви читаєте казку?
(Добро, чудеса, краса, насолода, чарівність.)
Учитель будує асоціативний кущ на дошці.
Казка – це чарівна країна, де добро завжди перемагає зло.
Казки – це наші великі вчителі, які спочатку виховують, а вже потім розважають.
Казка – це диво. Вона дає нам привід для роздумів, навчає, приносить багато радості.
3.Робота над прислів’ям ( зі слів скласти прислів’я)
Казка вчить, як на світі жить.
ІV. Зарядка для очей
Вправи «Пугач», «Мітли», «Упіймай зайчика»
V. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
1. Ви вже здогадалися, що сьогодні ми будемо працювати із українською народною казкою. А от з якою? Спробуйте здогадатися за героями. Це ще й буде перевіркою домашнього завдання: згадати якнайбільше українських народних казок.
Загадки.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Та на місці не сидиться,
А зовуть її… (лисиця).
- Яка це може бути казка?
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є, — жорстока лють,
Очі в нього так і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей , звісно,… (вовк).
- Яка це може бути казка?
Хоч у нього й шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді й не п’є,
І не ходить , й не гуляє,
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)
Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня. (Заєць)
- Яка це може бути казка?
Кругленьке, смачненьке, запашненьке
На віконці остигало,
Від звірят усіх втікало,
Та лисці на язик попало.
- То яка ж це казка?
2. Протягом уроку ви повинні згадати цю казку, навчитися визначати дійових осіб казки і виділяти серед них головного героя, складати характеристику героїв.
VІ. Опрацювання української народної казки «Колобок»
1.Слухання казки. (читання вчителем)
2.Словникова робота
Хижка- відгороджене місце в коморі або великий ящик для зсипання зерна, борошна.
Засік- невисокий, земляний насип вздовж стін хати знадвору.
Призьба- окрема будівля для зберігання зерна тощо.
2.Робота за змістом
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Хто є головним героєм?
- Хто спік колобка? На чию просьбу
- Де остигав колобок?
- Кого спершу зустрів колобок?
- Продовжіть розповідь про пригоди колобка за схемою на форзаці підручника
3. Читання твору учнями.
«Бджілка» - ст.35
«Продовж» - ст.36 (І абзац)
«Буксир» - ст.36 (ІІ абзац)
VII. Фізкультхвилинка
У країні казочок жив веселий колобок,
Разом з ним усі звірятка вишикувались на зарядку.
Похитали головою, раз притупнули ногою,
Руки вгору піднесли, трішки ними потрясли,
Нахилились вліво, вправо, та цього іще замало.
Руки вгору, руки вниз, раз – присіли, піднялись,
Головою похитали й працювати знову стали.
Робота в парах
Учитель
- У вас на партах лежать картки зі словами – ознаками і зображенням одного персонажів казки. Вам необхідно стрілочкою з’єднати ті ознаки, які підходять до даного перса нужу.
(Пари зачитують ознаки)
Учитель
- Діти, що сталось з колобком, при зустрічі з лисицею? (з’їла) - Чи був корисною їжею колобок для лисиці? (ні)
- А чим харчується лисиця? (м’ясом)
- А для людей колобок буде корисною їжею?
- Для чого потрібно їсти? (Рости й розвиватися)
- Чому не можна обійтися без їжі? (енергія для організму)
- Які продукти харчування приносять найбільше користі вашому організму?
VIII. Повідомлення теми уроку з основ здоров’я .
- Сьогодні ми дізнаємось яке харчування є корисним і його вплив на здоров’я людей.
IX. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в підручнику. (ст. 38 - 41)
- Розгляньте малюнки на ст..38. епізоди з яких казок на них зображені?
- Як звуть казкових персонажів?
- Хто з них має надмірну вагу?
- Як ви вважаєте чому?
- Що таке «швидка їжа»?
- Ознайомтеся з небезпеками «швидкої їжі» .
- Чого в ній не вистачає, чого – забагато, а чого взагалі неповно бути.?
- Прочитайте вірш Л.Вознюк на ст. 40 де ховаються вітаміни.
2) Робота в зошиті.
А) Обведіть на ст. 17 олівцем корисні продукти.
Б)- Позначте галочкою правила харчування, яких ти дотримуєшся. Зроби висновок чи правильно ти харчуєшся. (ст..16)
В) Збери речення за допомогою стрілочок і прочитайте чим є для організму людини їжа.
Х. Узагальнення та систематизація отриманих знань.
- Від чого залежить здоров’я людини?
- Яке харчування вважається повноцінним?
Гра «Країна здоров’яків»
Діти, плесніть у долоні якщо продукт є корисним.
Риба, чіпси, кефір, цукерки, капуста, морква, фанта,каша, цибуля, сухарики, яблука, пепсі.
ХІ. Підсумок уроку.
- Які продукти можна їсти щодня? А які зрідка?
- Чи навчила щось вас казка «Колобок». Чого саме?
ХІІ. Домашнє завдання.
Перша група – виразно читати казку
Друга група – переказати казку.
Всім намалювати малюнок здорової і корисної їжі.
|